تبلیغات
چند کلمه حرف حساب!!! در باب دین... - اعجاز علمی قرآن، آیه 40 سوره نور
دوشنبه 13 دی 1389

اعجاز علمی قرآن، آیه 40 سوره نور

• نوشته شده توسط: ساعی حق جو

موجهای موجود در قعر بحرها

در سال ۱۹۰۰م محققین بحری کشورهای اسکندناوی منطقهء را در عمق بیشتر از دوصد متری بحر کشف کردند که در آنجا موجهای داخلی زیر آب وجود داشت. بعداً با استفاده از وسائل غواصی در آنجا تحقیقات صورت گرفت ثابت گردید که در تحت این موجها تاریکی عجیبی حکمفرماست، اما در بالای این منطقه بطرف بالا تاریکی تدریجاً کم میگردد تا اینکه به سطح خشکی میرسد، امتداد این تاریکی تا عمق تقریباًٌ هزار متر میرسد. با اینکه همه میدانند انسان عادی بدون تجهیزات غواصی نمیتواند بیشتر از عمق ۳۰ متر در آب غواصی کند و در زمان پیامبر ص و نزول وحی این تجهیزات هم وجود نداشت ولی قرآن کریم این منطقه را چنین وصف کرده است:  او کظلماتٍ فی بحرٍ لجّیٍّ یغشاه موجٌ من فوقه موجٌ من فوقه سحابٌ ظلماتٌ بعضها فوق بعضٍ اذا اخرج یده لم یکد یراها و من لم یجعل الله له نوراً فما له من نورٍ. ( یا مانند تاریکهای که در بحر پیچنده میپوشاند موج از بالای آن و موجی از بالای آن ابر، تاریکی بالای تاریکی هرگاه خارج کند دست خود را نمیتواند که ببیند آنرا و کسی را که خداوندج برایش روشنی نگرانیده باشد هیچ روشنی برایش نیست) هر چه موج اول در قرآن کریم همان موج داخلی عمیق است، موج دوم موج بالای سطح بحر است و این نیز از معجزات علمی قرآ ن کریم است که علم بشری توانست آنرا در سال ۱۹۰۰م کشف کند حال اینکه قرآن به تفصیل آنرا در ۱۴۰۰ سال قبل بیان نموده بود.

و یا (اعمال آنها) مانند تاریکیهای دریای ژرف می ماند که در آن موج روی موج و بالای موج ابر پوشانده است. تاریکیهائی که برخی روی برخی دیگر سوارند.اگر آدم دست خود دربیاورد نزدیک است آنرا نبیند. و آنکه خدا برای وی نوری قرار نداده نوری ندارد».

نکات آیه:

1ـ دریاهای ژرف لایه های تاریکی سوار بر هم دارند. 2ــ در اعماق دریاها برخی از موجودات نور دارند و برخی ندارند. 3ــ در دریاهای عـمـیـق موج بالای موج وجود دارد.

1ـــ دریاهای ژرف لایه های تاریکی سوار بر هم دارند:

وضعیت نور و تاریکی در اقیانوسها و دریاهای ژرف چـنانکـه آیـه آنـرا توصیف نموده و در تصویر می بینیم، بصورت لایه لایه است. بخشی از نور خورشید در برخورد با آب منعکس میشود. و هر یک از نورهای آن نیز تا ارتفاع مشخصی در آب نفوذ می کنند. 50 متر، 100 متر، 150 متر، 200 متر. نور آبی ــ سـبـز آن  تا 1000 متر نفوذ میکـند. و از 1500 متری تاریکی کامل آغاز می شود. (عـمـق اقـیانوسها بین 10000 تا 11000 متر می باشد). لازم به یادآوری است که تا پیش از قرن بیستم هیچ انسان و دستگاهی به 50 متری عمق هم نرفته بوده است.

ــ در اعماق دریاها برخی از موجودات نور دارند و برخی ندارند:

در اعماق تاریک که نور اصلاً به آنجا نمی رسد و همیشه تاریکی مطلق است، همانطور که قرآن گفته بـرخی از موجودات از خـود نـور دارند (از خود نور تولید میکنند) و برخی ندارند. در تصویر برخی از آنها را می بینیم. 

3ــ در دریاهای عمیق موج بالای موج وجود دارد:

وقتی باد به سطح دریا می وزد و لایه سنگین و بـزرگـی را با خود به جلو می برد که ما آنرا بصورت موج می بینیم، لایه زیرین خود را نیز با سرعـتی معادل 2 تا 3 درصدِ سرعـت باد با خود بجـلـو می کشد. و هـمـینطور آن لایه نیز بنوبه خود لایه زیر خود را به جلو می کشد. این عمل تا نزدیکی صد متری عـمـق ادامـه پـیـدا می کـنـد کـه آنـجا دیگر جریان ضعیف می شود و نمی تواند باز هم لایه زیرین خـود را بکـشد. از صد متر رو به پائـین جریان حرکت آب برعکس می شود. یعنی آب بطرف سمتی می رود که جایِ آبِ با باد رفـته را پر کند.

همینطور در اعماق 4 تا 5 کیلومتر زیر سطح آب نیز موج بصورت جریان آب وجود دارد.

موجها یا جریانهای آب در اعماق، به دلیل تفاوت میان غلظت لایه های آب ایجاد می شوند. آبی که غـلظت بالاتری دارد زیـرِ آبِ گرمتر که غـلظت کمتری دارد جریان پیدا می کند. تفاوت میان غـلظـت لایه های آب نیز به دمای آنها و غـلظت نمک آنها بستگی دارد. آب سرد نسبت به آب گرم از نمک بیشتر و غلظت بالاتری برخوردار است.


نظرات() How do you get Achilles tendonitis?
دوشنبه 16 مرداد 1396 ساعت 22 و 05 دقیقه و 00 ثانیه
I have read so many articles or reviews concerning the blogger lovers however this article is
really a pleasant paragraph, keep it up.
Loyd
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 ساعت 00 و 40 دقیقه و 00 ثانیه
I have read so many articles concerning the blogger lovers however this post is actually a nice post, keep it up.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر