تبلیغات
چند کلمه حرف حساب!!! در باب دین... - مباحث اجتماعی 1
شنبه 4 دی 1389

مباحث اجتماعی 1

• نوشته شده توسط: ساعی حق جو

   وظایف پدر و مادر

 

در قبال فرزندان چیست؟

 

 

وظایف پدر و مادر در قبال فرزندان چیست؟

پدر و مادر در مقابل فرزندان خود بسیار مسئول می‌باشند و فرزندان حتی پیش از تولد و پس از آن حق و حقوقی را بر عهده پدر و مادر خویش دارند، والدین برای آن‌که ثمره زندگی آنها ثمره مفیدی باشد، باید نسبت به مسئولیت‌های خود در مقابل فرزندانشان احساس مسئولیت بنمایند.

حقوق قبل از تولد:

مهم‌ترین حقوق فرزندان پیش از تولد سه مورد است که عبارتند از:1- حق حیات :بر همین اساس سقط جنین حرام و نامشروع است. گروهی سقط جنین را زنده به گور کردن پنهانی به شمار می‌آورند.2-مادر خوب :برای آن‌که فرزندان خوب تربیت شوند، پدر لازم است همسر دیندار و با اخلاقی را انتخاب نماید. 3- محافظت از سلامت جنین :یکی از مواردی که لازم است مادران باردار به آن توجه کنند، مراقبت از جنین در دوران بارداری است که در صورت امکان چندین بار به پزشک متخصص  مراجعه نمایند و به دستورات غذایی و بهداشتی او عمل کنند و داروهایی را که پزشک تشخیص می‌دهد برای جنین زیان‌آور است مصرف ننمایند.

حقوق پس از تولد:

مسئولیت‌های پدر و مادر در مقابل کودکانی که به دنیا آورده‌اند عبارتند از:

1- خواندن اذان و اقامه :مستحب است که در گوش راست نوزاد اذان و در گوش چپ او اقامه خوانده شود. تا اولین کلماتی را که می‌شنوند، توحید و یکتاپرستی و بیان عظمت خداوند باشد. 2- نام نیک :کودکان این حق را دارند که والدین آنها بهترین و زیباترین نام را برایشان انتخاب کنند و بهترین اسم‌ها، اسم‌هایی مانند: عبدالرحمن، عبدالله و نام‌های پیامبران هستند. 3- عقیقه:«عقیقه» به حیوانی گفته می‌شود که در روز هفتم تولد فرزند برای پذیرایی از خویشاوندان و دوستان و مستمندان ذبح می‌شود. اقدام به این مهمانی و پذیرایی در حد توان خانواده کاری مستحب است و واجب نمی‌باشد.البته به جز پدر خانواده، دیگر خویشاوندان هم می‌توانند اقدام به تهیه آن بنمایند. هم‌چنان که نقل شده رسول خداص برای حسن و حسین اقدام به عقیقه فرموده است. 4- ختنه:باز یکی از وظایف پدر و مادر ختنه کردن فرزند است.

5- دادن شیر:حق کودکان است که از زمان تولد تا زمانی که می‌توانند غذا را تناول نمایند، از شیر مادر خود استفاده کنند؛ زیرا خداوند متعال فرموده است: (البقره / 233)«مادران باید دو سال تمام به فرزندان خود شیر بدهند، آن‌هایی که می‌خواهند دوران شیرخوارگی را کامل کنند».

6- مهربانی با کودک:کودکان برای رشد و نمو و اعتدال زندگی و عواطف خویش به محبت، عشق، مراقبت و شفقت نیاز دارند، تا از شخصیتی متوازن و به دور از ناهنجاری روانی و عقده‌های گوناگون، برخوردار شوند؛ زیرا چنانچه کودکان از طرف نزدیکان به ویژه پدر، مادر، پدربزرگ، مادربزرگ، خواهران و برادران مورد توجه، مراقبت و محبت قرار نگیرند، در تنگنای روحی و معنوی قرار گرفته و دچار ناراحتی و بی‌تابی می‌شوند و گاهی ناراحتی خود را از طریق گریه بروز می‌دهند. یکی از ویژگی‌های اهل ایمان مهربانی با دیگران به ویژه فرزندان است و گاهی به وسیله بوسیدن، نوازش، خریدن هدیه و ... از آن تعبیر می‌شود. یکی از لوازم محبت و مهربانی با کودکان سلام کردن به آنان است؛ زیرا سلام گفتن به کودکان احساس هویت و شخصیت را در آنان شکوفا می‌نماید و آنها را متوجه می‌نماید که آنها سرمایه و توشه آینده زندگی هستند و در واقع سلام، احوال‌پرسی و اهتمام به کودکان تربیت عملی خوبی برای آنهاست. نهال مهربانی را در درون آنها می‌رویاند و بزرگ می‌کند.

 7- تداوی:معالجه بیمار‌‌ی‌ها به ویژه در عصر حاضر به صورت ضرورتی حیاتی هم‌چون غذا و هوا درآمده است و تداوی و معالجه بیماری‌های کودکان هم‌چون فراهم نمودن دیگر ضروریات و احتیاجات زندگی، به هزینه و مخارجی نیاز دارد.

8- الگویی ارزشمند: به والدین، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو، عمه، خاله، دایی و همه اقوام و خویشاوندان در پایبندی به ایمان، اخلاق و احکام دین یا در بی‌ایمانی، بداخلاقی و لااُبالی‌گری به عنوان سرمشق و الگو نگاه می‌شود و کودکان از کردار، گفتار و عملکردهای آنها تقلید می‌نمایند و همه عادات و خصلت‌ها، از آنان به کودکان منتقل می‌شود . چنانچه والدین و خویشاوندان برای کودکان فامیل الگو و سرمشق خوبی باشند، همین خوبی‌های آنها به کودکانشان منتقل می‌شود و چنانچه الگوی بدی باشند به طور طبیعی همه بدی‌های آنها به آنان منتقل می شود ـ مگر آن‌که خداوند کسی را مورد مرحمت خویش قرار دهد.بر همین اساس والدین و خویشاوندان باید احساس کنند که فرزندانشان امانت‌هایی هستند که به آنان سپرده شده‌اند و تربیت خوب و پسندیده آنها جزو مسئولیت‌های آنهاست و خوبی‌ها و بدی‌های کودکان با نامه اعمال آنها ارتباطی نزدیک دارد و می‌توانند کودکان خود را به سوی بهشت یا جهنم رهنمون کنند.  بر همین اساس والدین مسئولیت دارند که فرزندان خود را به وسیله کردار و گفتار پسندیده خود، به راه خیر، نیکی و پرهیزکاری راهنمایی کنند.

9- حُسن انتخاب مربی:چنانچه کسی به جز مادر کار نگهداری و تربیت کودک را برعهده داشته باشد، والدین موظف به انتخاب مربی پاک، پرهیزکار، اهل شرافت و کرامت و دیانت می‌باشند؛ زیرا کودکان تحت تأثیر خوب و بد مربی خود قرار می‌گیرند. بخصوص در مسائل مذهبی انتخاب یک مربی مذهبی خوب برای فرزندان مطلبی غیر قابل انکار است.

10- تربیت خوب:تربیت به معنی در مسیر رشد و تعالی و تکامل قرار دادن گام به گام یا به وجود آوردن تدریجی چیزی، تا رسیدن به حد کمال است.تربیت چیزی فراتر از تعلیم است و در واقع تربیت جسمی و مادی، تربیت روحی و اخلاقی، تربیت استعدادها، مواهب و توصیه آنها به سوی ارزش‌های معنوی و اخلاقی، تربیت عقلی و فکری، تربیت آگاهی و شناخت، تربیت رفتار، سلوک اجتماعی و سیاسی و عادت دادن به رفتارهای صحیح فردی و اجتماعی را شامل می‌شود. نوع اخیر که زمینه موفقیت در زندگی اجتماعی را فراهم می‌نماید، شامل التزام به احکام و آداب شریعت اعم از عقاید و عبادات و معاملات می‌شود.پدر و مادر موظف به تربیت اسلامی پاک و سالم فرزندان خود می‌باشند. هم‌چنین لازم است در جهت پرورش اندیشه‌ها و اخلاق و اعمالی هم‌چون: قوه اراده، نیروی شخصیت، عشق به جهاد، تسامح و بخشندگی، پرهیز از اسراف و ریخت و پاش، انتخاب رفیق خوب و پرهیز از دوستان نا اهل، از هیچ تلاشی دریغ نورزند و در همه مراحل کودکی، نوجوانی، بلوغ و ازدواج از ارشاد و راهنمایی و یاری به آنها کوتاهی نکنند. یکی از عوامل انحراف جوانان و نوجوانان این است که والدین نظارت کافی در رفتارهای فرزندانشان ندارند و توجه ندارند که رفیق و مربی فرزندشان کیست و فرزندشان از چه کسی الگو برداری میکند.

11- آموزش مفید:علوم بر دو گونه‌اند: علوم مفید و علوم مضر. پدر، مادر، سرپرست و مربی کودکان مسئولیت دارند که بهترین دانش‌های نظری، عملی و حرفه‌های شایسته را به پسران و دختران بیاموزند. مهمترین وظیفه پدر و مادر در این رابطه این است که فرزندان خود را با مسائل دینی آشنا کنند.متاسفانه در این زمانه دیده میشود که فرزندی به حد بلوغ رسیده ولی پدر و مادرها حتی پدر و مادرهای مذهبی اصلا بفکر اینکه فرزندانشان باید مسائل دین را یاد بگیرند نیستند.این نکته باید دقت شود که خوراک روح فرزندان خیلی مهمتر از خوراک جسمشان است. پدر و مادر در آموزش فرزند بسیار دخیلند و وظیفه آنهاست که فرزندان خود را با مسائل دین و قرآن آشنا کنند چه مستقیما خودشان این کار را انجام دهند و چه با واسطه دیگری.والدینی هستند که حاضرند پولهای زیادی برای مادیات فرزندانشان بدهند ولی اصلا به فکر مسائل روحی فرزندان خود نیستند. وظیفه پدر و مادر این است که در دوران بلوغ فکری فرزندان خود ، آنها را نزد یک مربی دینی برده تا فرزندشان مسائل اعتقادی را یاد بگیرد تا ایمانشان ایمان تقلیدی نباشد.خلاصه اینکه والدین در رشد فکری فرزندانشان وظایف بسیاری دارند.

12- عدالت میان فرزندان: بر والدین ایجاد عدالت بین فرزندان لازم است البته ایجاد عدالت طبق سنین آنها و استعدادهایشان.عدالت یعنی هر کدام از فرزندان را طبق سن واستعدادش مورد توجه قرار دهیم.

13- هزینه فرزندان:پدران و مادران مسئولیت دارند که در زمان کودکی و نوجوانی تا پایان تحصیل و یافتن کار ، مخارج لباس و خوراک و تحصیل فرزندان خویش را فراهم نمایند. هم‌چنان که گفته شد، تأمین غذا، لباس و مخارج مدرسه در ایام تحصیل و در حد توان بر والدین واجب است و نیازهای او در حد کفایت باید برطرف شود.  بر والدین و سرپرستان واجب است که مخارج زندگی فرزندان خود را از درآمد حلال و پاک تأمین نمایند، در غیر این‌صورت عواقب زیان‌باری را برای خود و فرزندان آنها به وجود خواهد آورد.


نظرات() 


برچسب ها: وظایف پدر و مادر ،
How we can increase our height?
شنبه 25 شهریور 1396 ساعت 06 و 40 دقیقه و 10 ثانیه
I am in fact glad to glance at this web site posts which includes lots
of helpful data, thanks for providing such data.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر