تبلیغات
چند کلمه حرف حساب!!! در باب دین... - خواندنی...... قسمت اول
یکشنبه 15 فروردین 1389

خواندنی...... قسمت اول

• نوشته شده توسط: ساعی حق جو

گفتگو  با اسلام شناس  مشهور      برنارد لوییس 

گفتگو با اسلام شناس مشهور برنارد لوئیس

آگوست 4, 2008

اسلام گرایان نقاط ضعف دموکراسی را مورد بهره برداری قرار می دهند

برگردان علی محمد طباطبایی

برنارد لوئیس کارشناس امور اسلامی معتقد است که غرب باید با قاطعیت تمام به کمک اصلاح طلبان مسلمان بشتابد تا اسلام را از [شر] بنیادگرایان خلاص کند. به عقیده او نشان دادن ترس و ضعف در برابر دشمنان فقط آنها را تشویق می کند که نقاظ ضعف دموکراسی را به نفع خود مورد بهره برداری قرار دهند. در مصاحبه با ولت آن لاین او حمله های جدید به کشورهای غربی توسط اسلام گرایان را غیرممکن و بعید نمی داند.  

ولت آن لاین: زمانی که به تازگی اتحادیه مدیترانه تاسیس شده بود این بحث جریان داشت که آیا باید با حامیان فرضی تروریسم مانند رئیس جمهور سوریه بشار اسد نیز وارد مذاکره شده یا خیر. اکنون او نیز همانگونه که زمانی یاسر عرفات به کاخ سفید راه یافت وارد کاخ الیزه شده و با مقامات فرانسه مذاکره کرده است. آیا جهان آزاد مبارزه با اسلام گرایان افراطی را بالاخره واگذار خواهد کرد؟

برنارد لوئیس: مبارزه با اسلام گرایان نه به پیروزی رسیده و نه ما از آنها شکست خورده ایم بلکه چون دشمنان ما اشتباهات بزرگتری از ما مرتکب شده اند ما جان به در برده ایم. لیکن باید بدانیم که با تروریست ها نباید به هیچ وجه وارد معامله شد، زیرا آنها هرگز از طریق گفتگو تغییر نخواهند کرد. این تجربه ی نسل من است که به زانودرآمدن در برابر تروریسم را با سیاست مماشاست نخست وزیر سابق بریتانیا چمبرلن و معاهده ی [بدنام] مونیخ [با هیتلر] در رابطه قرار می دهد. البته ما امروز در زمانه دیگری زندگی میکنیم اما اکنون اصول اساسی و بنیادین رفتار انسانی همانی که بود باقی مانده: همیشه ضعف و ترس در برابر دشمنان فقط به آنها دل و جرئت بیشتری می دهد.

ولت آن لاین: اما بشریت بالاخره بر نازیسم و بولشویسم غلبه کرد. آیا شکست اسلام گرایان برابر است با آزادی ما؟

برنارد لوئیس: در واقع باید گفت که با آزادی اسلام برابر است، اما البته با آزادی خود ما. اگر ما آنها را از دست فرمانروایان خودکامه آزاد نسازیم آنها ما را نابود می کنند. در مورد نازی ها و بولشویست ها هم به همین ترتیب بود. هر سه این گروه ها نقاط اشتراک زیادی با هم دارند و از یکدیگر بسیار آموخته اند.      

ولت آن لاین: مثلاً تحت پوشش و بهانه ی کمک های مردمی و اجتماعی مانند حزب الله لبنان؟

برنارد لوئیس: هر سه گروه نامبرده در توانایی خود جهت یافتن نقاط ضعف جامعه ی ما و سوء استفاده از آنها با هم مشترکند. نقاط ضعفی مانند گشودگی کثرت گرایانه ما و فقدان نگاه عاقبت اندیشانه درست در زمانه ای که اتفاقاً عاقبت اندیشی بسیار لازم است.

ولت آن لاین: با توجه به « خط مشی ترسیدن پیشاپیش » یا به قول شما آمریکایی ها « خود را خوار کردن پیشگیرانه » که فعلاً در غرب غلبه دارد این خط مشی بسیار ویرانگرانه تر به نظر می رسد. 

برنارد لوئیس: بله. مطابق با این اصل که « مگر ما چه کرده ایم که شما عصبانی شده اید و حالا چگونه می توانیم اشتباهات خود را جبران کنیم؟ »

ولت آن لاین: اخیراً ایران سوریه را به دلیل گفتگوهای غیر رسمی اش با اسرائیل که می تواند به شناسایی و پذیرش کشور یهودی منجر شود تهدید کرده است. آیا باید بپذیریم که در محور عجیب ایران ـ سوریه شکاف هایی ایجاد شده است؟

برنارد لوئیس: این گفتگوها از هر دو طرف بیشتر جنبه مصلحتی دارد. با این وجود این محور عملاً در مخاطره قرار گرفته است: وضعیت عراق به نسبت بهتر شده. رژیم خود را تثبیت کرده و بسیاری از قسمت های کشور در آرامش قرار دارند و اوضاع عادی می شود. اما این وضعیت باعث به خطر افتادن دو کشور همسایه یعنی سوریه و ایران است که رژیم هایشان نه صلح طلب هستند و نه عادی. بنیادگرایان دینی مانند حزب الله لبنان که توسط سوریه حمایت می شوند در نبرد آخرالزمانی خود پیروزی اهداف خود را می بینند. آنچه که البته برای القاعده و رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد هم صدق می کند. سال آینده ایران 30 مین سالگرد انقلاب اسلامی خودش را جشن می گیرد، آنهم در حالی که وضعیتش از همیشه بدتر است.  

ولت آن لاین: منشا این نفرت بیش از اندازه نسبت به یهودی ها و کشور اسرائیل چیست؟

برنارد لوئیس: در ایران البته وضعیت یهودی ها به خوبی ترکیه نیست، اما نسبتاً قابل قبول است، آنهم با وجودی که آلمانی ها همراه خود نوعی یهود ستیزی را به ایران برده بودند. آنها به نا حق نمی گفتند که « آریایی ها » و « ایرانی ها » دارای منشا زبانی مشترکی هستند. مضافاً این که آلمانی ها معتقد بودند ایرانی ها شبیه به تمامی این « اقوام سامی » دور و بر خود نیستند. و این هم البته در جنگ جهانی دوم به نفع آلمانی ها تمام شد که البته هنوز آثاری از آن در ایران باقی مانده. علاوه بر آن شاه [محمد] رضا پهلوی با اسرائیل روابط دیپلوماتیک برقرار کرده بود.  

ولت آن لاین: هنگامی که تهران گروه افراطی و اسلام گرای حماس و حزب الله را مورد حمایت قرار داد به یکی از بازیگران اصلی در مناقشه اسرائیلی ـ فلسطینی تبدیل گردید و آنهم علی رغم آن که از منطقه فاصله بسیار دارد. و چنانچه غرب به طور یکپارچه به پیش نرود رژیمی که می خواهد اسرائیل را از نقشه جهان پاک کند به زودی به سلاح اتمی نیز مجهز خواهد شد. 

برنارد لویس: این خطر بزرگی است. پیش روی های دیگری هم توسط ایران وجود دارد، از میان عراق و سوریه به لبنان، در جنوب به مناطق فلسطینی، در شرق از میان افغانستان به سوی آسیای میانه. در تمامی این نواحی ایرانی ها انقلاب اسلامی خود را تبلیغ می کنند.

ولت آن لاین: آیا در خصوص مسئله افغانستان غرب در برابر طالبان به اندازه کافی سنجیده عمل می کند؟ 

برنارد لویس: خیر. بیشتر قاطعیت دولت افغانستان در برابر اسلام گرایان دیده می شود. در این مورد غرب باید به خود تلاش بیشتری بدهد. طالبان نقاط ضعف نظم دموکراتیک بوجود آمده را مورد سوء استفاده قرار می دهند. در آنجا نیز همان گرایش « گامبی چمبرلین » به چشم می خورد: « با آنها مذاکره کنیم و ببینیم که از دست ما چه کاری برای آنها ساخته است ». 

ولت آن لاین: در ترکیه نیز یک نبرد داغ برای قدرت میان سکولارها و اسلام گرایان در جریان است . . .

برنارد لوئیس: این نبردی بسیار جدی است و به سوی یک رویارویی بزرگ پیش می رود. در گذشته این ارتش بود که دخالت می کرد. اما امروز تصور انجام چنین چیزی نگرانی برای ورود ترکیه به اتحدیه اروپا را در پی دارد.  

ولت آن لاین: آیا آنکارا دیگر آن امیدواری زیاد ما به اسلام اصلاح طلبانه نیست؟ 

برنارد لوئیس: چرا هست. طرفداران نخست وزیر رجب طیب اردوغان تاکید دارند که در اروپا نیز احزاب دموکرات مسیحی وجود دارد که به نوبه خود تشکیل دولت داده اند. چرا چنین چیزی نباید در یک دموکراسی اسلامی وجود داشته باشد؟ یک استدلال خوب که البته باید آنها اول ثابت کنند در آن حقیقتی هم وجود دارد.  

 


نظرات()  
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر